top of page

Kain Oliva Hakkında

İŞ KADINI, TARİHÇİ, STK GÖNÜLLÜSÜ, EKONOMİST, MALİ MÜŞAVİR

İstanbul doğumlu Ebru Kain, Fatih Ticaret Lisesi Bankacılık Bölümü ve ardından Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden Onur derecesi ile mezun oldu. Ebru Kain, aynı zamanda geçmiş uygarlıklara ve tarihe olan ilgisi nedeniyle İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümünden de Onur derecesiyle mezun olurken, bu alanda da uzmanlaşarak kariyerine; İstanbul Ticaret Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans yaparak devam etmektedir. Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir olan Ebru Kain, uzun yıllar özel sektörde farklı faaliyet alanlarına sahip büyük ölçekli şirketlerde Muhasebe ve Mali İşler Genel Koordinatörü olarak çalışmıştır. Mesleki anlamda çalışma hayatı boyunca TÜRMOB’un düzenlemiş olduğu birçok eğitim ve faaliyete katılım göstermiştir. 

İş hayatına ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi olduğu aile şirketlerinde devam eden Ebru Kain, 2020 yılı itibari ile Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Kain Yapı Gayrimenkul, Gıda ve Tekstil Yatırımları San. Tic. A.Ş.’yi kurarak yurt içi ve yurt dışı projelerle çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda eski medeniyet ve kültürlere olan ilgisini ticari zekasıyla birleştirerek hem kendisi hem de Anadolu kadınları adına önemli bir kazanca dönüştürmüştür. 

719f01cf-1987-43c6-8ce7-0b4988521cfd.JPG
4d85f525-0c11-454f-a970-ec85c028911b.jpg

İnsanların hayatına dokunmanın çok önemli olduğuna inanan Ebru Kain, KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) üyesidir ve Ekim 2017 - Nisan 2022 tarihleri arasında NEYAD'da (Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kadın Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. 2018-2022 yılları arasında AFAD ile birlikte birçok kez Suriye sınırında bulunan savaş mağduru kadın, öksüz ve yetim kalmış çocuk kamplarına çeşitli yardımlarda bulunmak için gitmiştir. O bölgeye birçok vesile ile yardımlarına da halen devam etmektedir. Liv Bona Dea Hospital davetiyle gittiği Aralık 2022’ de  Azerbaycan Bakü’de,  

vatan müdafaasında  Karabağ’da şehit olan askerlerin çocuklarına yardımda bulunmuştur.  Bunun yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşunda da aktif rol almaktadır.

2020 yılında T.C. İçişleri Bakanlığı destekli Kültürel Mirasın Korunması Çalıştayı’nda “Kültürün Ekonomi Üzerine Etkileri” hakkında üniversite öğrencilerine sunumlar yapmıştır.

2020 yılı itibariyle de Ebru KAİN, YouTube’da kendi adına kurmuş olduğu kanalında birçok önemli isim ile yapmış olduğu söyleşileri ile de bu mecrada aktif rol alarak gündemi takip etmektedir. Azerbaycan TV kanallarında Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında gündemle ilgili konularda görüş belirtmek için canlı yayın konuğu olarak zaman zaman da ağırlanmaktadır. Youtube kanalında gençlere örnek teşkil eden, alanında başarılı isimleri konuk ederek dijital dünyada da etkin bir rol üstlenmektedir. Konukları arasında, Ahmet Misbah Demircan (T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı), Müge Öz (MÜSİAD Genel Merkez Kadın Komite Kurucu Başkanı), Feryal Gülman gibi birçok önemli isim ile gündeme dair sohbetleri yer almaktadır. Bu sayede hem girişimci ruha sahip insanları cesaretlendiren, hem de başarı kazanmış girişimcilerin hangi zorlukları nasıl aştıklarını anlatmalarını sağlayan Ebru Kain, başarılı sunumlarıyla da bu alanda da becerisini kanıtlıyor.

Ebru Kain, İngilizce bilmekte ve ayrıca Osmanlıca Türkçesi okuyup yazabilmektedir.

Evli ve iki çocuk annesidir.

bottom of page